Czekaliśmy na te dni ponad dwa długie i upalne miesiące. W najbliższy weekend wracają dwie najlepsze ligi nad Wisłą. Przyjrzyjmy się obsadom sędziowskim.

Kalendarz Ekstraligi już w pierwszej kolejce serwuje nam nie lada ucztę. Mistrzynie Polski, katowicki GKS, podejmie u siebie zespół, który był najbardziej aktywny na rynku transferowym, czyli Czarnych Antrans Sosnowiec. Do drużyny z Zagłębia Dąbrowskiego dołączyło kilka zawodniczek o uznanym nazwisku na krajowym podwórku, że wspomnę tylko o Natalii Chudzik, Oliwii Szperkowskiej czy Annie Rędzi. Uraz w końcu wyleczyła Nikol Kaletka i trenerka Anna Szymańska będzie miała nie lada wyzwanie wystawić jedenastkę, mając taką plejadę grajków. Do zespołu Karoliny Koch dołączyła Dżesika Jaszek, która przyszła właśnie z Czarnych. Zespół z Katowic będzie chciał na pewno pokazać się z dobrej strony przed meczami w Lidze Mistrzyń. Derby śląsko – dąbrowskie poprowadzi jedna z lepszych sędzi na krajowym podwórku, czyli Angelika Gębka. Dla niewtajemniczonych, ta sędzia nie gwiżdże „na krzyk”, nie cierpi „symulek” i chyba wzoruje się na angielskiej lidze, gdzie dominuje twardy futbol. Sędzi Gębce będą pomagać na liniach Julia Bukarowicz i Karolina Zygmond a sędzią techniczną w tym meczu będzie Monika Mularczyk.

Walczący do ostatnich chwil o obronę pasa mistrzowskiego łódzki TME SMS uda się do Tczewa, gdzie zmierzy się z tamtejszą Pogonią Dekpol a rozjemczynią tego pojedynku będzie Ewelina Fidorczuk – Sipko. Sędzia ta zapadła mi w pamięci z rundy wiosennej poprzedniego sezonu, gdzie nie dała sobie wejść „na głowę” sztabowi Medyka w Koninie i świetnie poprowadziła tam mecz ze Sportisem KKP. Panią Ewelinę wspierać będą Agnieszka Dobrzyńska i Monika Słowikowska.

Na zapleczu Ekstraligi również będzie ciekawie. Karolina Bojar – Stefańska pojedzie do Gdyni, gdzie tamtejszy Marcus spotka się ze spadkowiczem, czyli Sportisem KKP Bydgoszcz. Pani Karolina ma tylu fanów ilu przeciwników swojej przygody z gwizdkiem. Może nie jest wyrazista (chociaż to akurat atut), może nie stara się być gwiazdą meczu (kolejny atut), ale rażących błędów nie popełnia. Razem z Panią Karoliną w Gdyni kibice na liniach zobaczą Annę Wieczorek i Roksanę Polit.

Do Bielawy zawita Sylwia Biernat. Ta solidna sędzia będzie rozjemczynią pojedynku tamtejszej Bielawianki z kolejnym spadkowiczem, czyli HydroTruckiem Radom. W Radomiu nastąpiło wietrzenie szatni. Gro osób odeszło, kilka dołączyło. Bardzo jestem ciekaw tej drużyny. W Bielawiance kolejny sezon bez znaczących wzmocnień. Mówiłem o tym w zeszłym sezonie, że ten zespół uratował ligowy byt składem drugoligowym i „team spirit`em”, zbudowanym przez dziewczyny i trenera Sebastiana Głogowskiego. Niestety, zarząd Bielawianki zrobił dziewczynom program „przeżyjmy to jeszcze raz” i ponownie bielawskie Sowy grać będą okrojonym składem i to pomimo zapewnień o „wzmocnieniach po uratowaniu ligowego bytu”. Z panią Sylwią przy ulicy Sportowej w Bielawie na liniach obaczymy Katarzynę Liro oraz Joannę Ligenzowską.

Ostatnim meczem, któremu chciałbym poświęcić kilka słów (nie bez przypadku) jest starcie Lecha UAM Poznań z SWD Wodzisław Śląski. Lech UAM to beniaminek, mądrze prowadzony przez włodarzy z ulicy Bułgarskiej. SWD ma za sobą prawdziwą gehennę. Bez wsparcia ze strony miasta, zespół kilka dni temu ogłosił koniec działalności. Co znaczące postaci, jak Beata Rydlewska, kapitan Magdalena Dragunowicz, Roksana Gulec czy Nicole Jendrzejczyk znalazły nowych pracodawców. Na dzień 17go sierpnia gruchnęła wieść, że SWD przetrwa i że wchodzi nowy sponsor. W teorii ten mecz poprowadzi nie byle kto, bo sama Ewa Augustyn, a partnerować na liniach będą Anna Masztalerz i Marta Stasiulewicz. W teorii, bo „szwagier ma ekstraneta” i to spotkanie z systemu jest wycofane na zbliżający się weekend. Czekamy do poniedziałku, zobaczymy o czym będziemy pisać.

Jak ciężko o dobrą sędzię asystentkę wie każda sędzia główna. Na szczęście jest ktoś, kto ma kompetencje i ratuje koleżanki. Kinga Kwitowska, etatowa sędzia asystent w trójce z Michaliną Diakow, ma nie lada ciężki weekend. W sobotę (19. sierpnia o godz. 14:00) wspierać będzie uznaną i cieszącą się szacunkiem Ewę Żyłę w spotkaniu Polonii Środa Wielkopolska z Ząbkovią Ząbki. Szybki czas na regenerację i pani Kwitowska pojawi się dzień później (dokładnie 20. sierpnia o godzinie 20:00, czyli szesnaście godzin po poprzednim meczu) we Wrocławiu, gdzie z jej doświadczenia i wiedzy skorzysta Magdalena Małek będąca sędzią główną beniaminka 1 KS Ślęzy w meczu z Weronica Staszkówką Jelna. Ta sytuacja pokazuje, albo delikatnie daje do zrozumienia (niepotrzebne skreślić) jakie są braki w Polskim Kolegium Sędziów. Że nie ma komu sędziować. Że stawki są głodowe, żeby nie nazwać tego jałmużną, o czym pisałem jeszcze na portalu www.kobiecyfutbol.pl w tekście o stawkach sędzi. To dobrze że jest ktoś, kto zawsze pomoże.

Poniżej pełna rozpiska sędziowska:

Reklama

Orlen Ekstraliga:

Pogoń Dekpol Tczew – TME SMS Łódź

Ewelina Fidorczuk – Sipko oraz Agnieszka Dobrzyńska i Monika Słowikowska

Rekord Bielsko – Biała – Medyk POLOmarket Konin

Agnieszka Olesiak oraz Katarzyna Rumin i Martyna Lipka

AZS UJ Kraków – Pogoń Szczecin

Reklama

Ewa Walczyńska oraz Anna Dąbrowska i Alicja Pawlak a sędzią techniczną będzie Katarzyna Kupidura

AP Orlen Gdańsk – GKS Górnik Łęczna

Katarzyna Lisiecka – Sęk oraz Olga Pietrzykowska i Sylwia Grygiel

WKS Śląsk Wrocław – KKP Stomilanki Olsztyn

Katarzyna Gaweł oraz Dorota Dymek i Katarzyna Pielas

Reklama

GKS Katowice – Czarni Antrans Sosnowiec

Angelika Gębka oraz Julia Bukarowicz i Karolina Zygmond a sędzią techniczną będzie Monika Mularczyk

Orlen 1. Liga

SKP Bielawianka Bielawa – Hydrotruck Radom

Sylwia Biernat oraz Katarzyna Liro oraz Joanna Ligenzowska

Marcus Checz Gdynia – Sportis KKP Bydgoszcz

Reklama

Karolina Bojar – Stefańska oraz Anna Wieczorek i Roksana Polit

Lech UAM Poznań – SWD Wodzisław Śląski

Ewa Augustyn oraz Anna Masztalerz i Marta Stasiulewicz

1 KS Ślęza Wrocław – Weronica Staszkówka Jelna

Magdalena Małek oraz Kinga Kwitowska i Aleksandra Mostowska

Reklama

Skra Częstochowa – Resovia Rzeszów

Katarzyna Misewicz oraz Marta Brudnicka i Patrycja Matczak

Polonia Środa WLKP. – Ząbkovia Ząbki

Ewa Żyła oraz Kinga Kwitowska i Izabela Bortkiewicz


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Podobają Ci się nasze artykuły ? Postaw mi kawę na buycoffee.to
Będziemy wdzięczni i jeszcze bardziej zmotywowani do dalszej ciężkiej pracy.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub inne wykorzystanie bez zgody autora jest zabronione. Zasady przedruków określa regulamin.

Fan kobiecego sportu. Blisko dwie dekady w kobiecym szczypiorniaku. Ponad dekadę w kobiecej kopanej. Lojalny dla swoich. Wrzód wiadomo gdzie, gdy słabszym dzieje się krzywda.